
Wizja zero
Strategia kontrolna PIP w sektorze przemysłowym oraz kampania „Bezpieczeństwo pracy zależy od Ciebie”
W latach 2021-2023 inspektorzy pracy zbadali okoliczności i przyczyny 5 994 wypadków przy pracy. W wypadkach poszkodowanych zostało 6 685 osób, w tym 2 129 doznało ciężkich obrażeń ciała, a 790 poniosło śmierć. Analizy wskazują, że poszkodowani w wypadkach przy pracy najczęściej pracowali w zakładach przetwórstwa przemysłowego – 35,6%.
Mając na względzie powyższe dane, właśnie w sektorze przemysłowym, na lata w lata 2025-2027 Państwowa Inspekcja Pracy zaplanowała realizację działań kontrolnych strategii pn. „Zapobieganie wypadkom związanym z pracą w sektorze przemysłowym – Wizja Zero”. Działania polegają na weryfikacji w zakładach pracy stopnia przestrzegania obowiązujących przepisów prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy, które są bezpośrednio związane z ograniczaniem zagrożeń zawodowych. Chcemy, aby nasze kontrole wskazały newralgiczne obszary, stanowiące potencjalne źródła wystąpienia zdarzeń wypadkowych, a wydawane środki prawne eliminowały sytuacje stanowiące bezpośrednie zagrożenie utraty zdrowia lub życia. Wyniki kontroli mają również pokazać poziom zaangażowania pracodawców w tworzenie bezpiecznych miejsc pracy w zakładach przemysłowych.
Działania kontrolne wsparte są oddziaływaniem prewencyjnym, promocyjnym i edukacyjnym, polegającym na przekonaniu pracodawców do zwiększenia zaangażowania w obszar bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia. Planowaną przez nas 3-letnią kampanią „Bezpieczeństwo pracy zależy od Ciebie” będziemy chcieli uświadomić pracodawcom i osobom odpowiedzialnym konieczności bezpośredniego zaangażowania się w sprawy zarządzania bhp oraz partycypacji pracowników w działaniach służących zwiększaniu poziomu bezpieczeństwa pracy, w tym udział przedstawicieli pracowników w ocenie ryzyka zawodowego.
Naszymi działaniami chcemy:
- inspirować do zmiany postaw popularyzując wzorce kulturowe bezpieczeństwa pracy i odpowiedzialności za wykonywane zadania w kontekście ochrony życia i zdrowia własnego oraz osób zatrudnionych,
- wskazywać na tragiczne konsekwencje nieodpowiedzialnych, niewłaściwych zachowań poprzez upowszechnianie informacji dotyczących wniosków z analiz wypadków przy pracy,
- zachęcać pracodawców i pracowników do podnoszenia poziomu kultury technicznej i organizacyjnej w miejscu pracy, inspirowanie wymiany „dobrych praktyk” w tym zakresie.
Okręgowe inspektoraty pracy dla pracodawców zorganizują szkolenia, seminaria i konferencje o tematyce związanej z prewencją wypadkową w miejscu pracy, prowadzeniem postępowań powypadkowych i analizowaniem przyczyn wypadków oraz zarządzaniem ryzykiem zawodowym.
Będziemy również zachęcać pracodawców do skorzystania z oferty programów prewencyjnych Państwowej Inspekcji Pracy, w szczególności tych które mają za zadanie wdrażanie wysokich standardów bezpieczeństwa i ograniczenie wypadków przy pracy.
Planujemy również działania informacyjne w mediach, skierowane w szczególności do grup pracodawców oraz pracowników, którymi chcemy zwrócić uwagę na problem wypadkowości w polskich przedsiębiorstwach, a także promować kulturę bezpieczeństwa w miejscu pracy.
Hasło naszej kampanii to: „Włącz tryb bezpieczny”. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do włączenia się w naszą kampanię i wspólne realizowanie działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa pracy w firmach i ograniczenia ryzyka wypadków przy pracy.